Latvijas pensiju sistēmu veido trīs līmeņi. Pirmajos divos līmeņos nauda tiek ieskaitīta automātiski, brīdī, kad tu no saviem ienākumiem veic sociālās iemaksas, bet dalība trešajā pensiju līmenī ir katra brīvprātīga izvēle un iemaksas tajā ir jāveic patstāvīgi. Katrs no pensiju sistēmas līmeņiem spēlē būtisku lomu tavā pensijas uzkrājumā.
1.pensiju līmenis – valsts obligātā nefondēto pensiju shēma, kurā ik mēnesi tiek iemaksāti 14% no tiem ienākumiem, par kuriem tiek veiktas sociālās iemaksas. Pirmajā līmenī pensija tiek uzkrāta virtuāli, tas ir, tavas iemaksas tiek reģistrētas, taču faktiski šī nauda tiek izmaksāta šodienas pensijas saņēmējiem. Tādējādi ar iemaksām pirmajā līmenī tu krāj savai pensijai, vienlaikus rūpējoties par šodienas pensionāriem.
2.pensiju līmenis - valsts fondēto pensiju shēma, kurā saskaņā ar pašlaik spēkā esošo likumdošanu katru mēnesi tiek iemaksāti 6% no tiem ienākumiem, par kuriem tiek veiktas sociālās iemaksas. Par tās dalībniekiem obligāti kļūst visi pēc 1971.gada 1.jūlija dzimušie, pārējie var pievienoties brīvprātīgi. Atšķirībā no pensiju pirmā līmeņa, otrajā līmenī tiek uzkrāta reāla, nevis virtuāla nauda, kuru vari uzticēt paša izvēlētam pārvaldniekam, pievienojot to kādam no šī pārvaldnieka pensiju plāniem.
Pārvaldnieka uzdevums ir investēt tavu naudu akcijās, parāda vērstpapīros un citos finanšu instrumentos ar mērķi audzēt tavu pensijas uzkrājumu un attiecīgi – vecuma pensijas apmēru.
Pašlaik valsts fondēto pensiju shēmas līdzekļu pārvaldītāju reģistrā ir reģistrēti septiņi pensiju 2. līmeņa līdzekļu pārvaldītāji. Katram no tiem ir viens vai vairāki ieguldījumu plāni, kas kopā veido vairāk kā 29 izvēles. Kā neapjukt piedāvājumā un pēc kādiem kritērijiem vadīties, lai izvēlētos sev piemērotāko, uzzini rakstā “Kā gudri salīdzināt pensiju 2. līmeņa plānus?”
3.pensiju līmenis – privātā brīvprātīgā pensiju shēma, kurā katru mēnesi vari iemaksāt paša izvēlētu summu sava pensijas uzkrājuma veidošanai. Iemaksas trešajā līmenī tavā vietā var veikt arī darba devējs, ja ir šāda vienošanās.
Tiek prognozēts, ka pensiju pirmais un otrais līmenis kopā nodrošinās tev pensiju, kas varētu nesasniegt 60% no taviem ienākumiem, ko saņemsi pirms pensionēšanās. Tomēr, lai saglabātu ierasto dzīves kvalitāti, pensijas apjomam vajadzētu sasniegt vismaz 70% no pirmspensijas ienākumiem. To vari panākt, savlaicīgi sākot veikt brīvprātīgās iemaksas pensiju 3. līmenī un ieguldot šo naudu kāda paša izvēlēta pārvaldnieka pensiju 3.līmeņa plānā vai veikt regulārus ieguldījumus citos labi diversificētos finanšu instrumentos, kā piemēram, ieguldījumu fondi vai indeksu fondi. Līdzīgi kā ar pensiju 2.līmeni pārvaldnieks investēs tavu naudu akcijās, parāda vērstpapīros un citos finanšu instrumentos ar mērķi audzēt tavu pensijas uzkrājumu.
Būtiska pensiju 3.līmeņa priekšrocība ir tā, ka no savām iemaksām tajā vari atgūt 20% ienākuma nodokļa atmaksu, kā arī saņemt uzkrāto kapitālu pirms pensionēšanās jau no 55 gadu vecuma. Turklāt, gan pensiju otrā, gan trešā līmeņa uzkrājumi ir mantojami, kas nozīmē – vari tos novēlēt saviem tuviniekiem gadījumā, ja gadās tā, ka nesasniedz pensijas vecumu.
Kā noskaidrot savu pensiju pirmā un otrā līmeņa uzkrājumu?
Lai iegūtu aprēķinu, dodies uz Latvija.lv un izvēlies sadaļu “VSAA informācija un pakalpojumi”. Jaunajā lapā ieliec ķeksīti, ka piekrīti lietošanas noteikumiem un uzspied uz pogas “Pieprasīt pakalpojumu”. Apstiprini, ka piekrīti identifikācijas veikšanas noteikumiem un autentificējies sev ērtākajā veidā. Tev atvērsies šāda veida izziņa, kurā redzēsi savu uzkrājumu visos trīs pensijas līmeņos, kā arī uzkrāto darba stāžu un atlikušo gadu skaitu līdz pensijai.
Datus par pensijas uzkrājumu abos līmeņos vari saņemt arī jebkurā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras nodaļā.
Kā noskaidrot savu pensiju 3.līmeņa uzkrājumu?
Ņemot vērā, ka pensiju 3. līmenis ir brīvprātīgs, uzkrājumu tajā vari noskaidrot arī pie sava pārvaldnieka – internetbankā vai līdzīgā portālā. Te redzēsi arī pensiju plāna rezultātus un izmaiņas tā ienesīgumā.
Lai nodrošinātu sev pārtikušas vecumdienas un pensijas gadus, svarīgi ir izmantot visas Latvijas pensiju sistēmas sniegtās iespējas un iesaistīties visos trīs pensiju līmeņos. Turklāt, jo ilgāk strādāsi, maksāsi sociālās iemaksas un pārdomātāk izvēlēsies pensiju otrā un trešā līmeņa plānus, jo lielāka pensija tev būs.