Pensijas kalkulators  - cik liela varētu būt tava pensija?
oktobris 26, 2023

Latvijas pensiju sistēmu veido trīs līmeņi. Pirmajos divos līmeņos nauda tiek ieskaitīta automātiski brīdī, kad no saviem ienākumiem veic sociālās iemaksas, bet dalība trešajā pensiju līmenī ir katra brīvprātīga izvēle un iemaksas tajā ir jāveic patstāvīgi. Katrs no pensiju līmeņiem spēlē būtisku lomu tavā pensijas uzkrājumā.

Ar ko atšķiras visi trīs pensiju līmeņi?

1.pensiju līmenis – valsts obligātā nefondēto pensiju shēma, kurā ik mēnesi tiek iemaksāti 14 % no ienākumiem, par kuriem tiek veiktas sociālās iemaksas. Pirmajā līmenī pensija tiek uzkrāta virtuāli, tas ir, tavas iemaksas tiek reģistrētas, taču faktiski šī nauda tiek izmaksāta šodienas pensijas saņēmējiem. Tādējādi ar iemaksām pirmajā līmenī tu krāj savai pensijai, vienlaikus rūpējoties par šodienas pensionāriem.

2.pensiju līmenis - valsts fondēto pensiju shēma, kurā saskaņā ar pašlaik spēkā esošo likumdošanu katru mēnesi tiek iemaksāti 6% no ienākumiem, par kuriem tiek veiktas sociālās iemaksas. Par tās dalībniekiem obligāti kļūst visi pēc 1971.gada 1.jūlija dzimušie, pārējie var pievienoties brīvprātīgi. Atšķirībā no pensiju pirmā līmeņa, otrajā līmenī tiek uzkrāta reāla, nevis virtuāla nauda, kuru vari uzticēt paša izvēlētam pārvaldniekam, pievienojot to kādam no šī pārvaldnieka pensiju plāniem.

Pārvaldnieka uzdevums ir investēt tavu naudu akcijās, parāda vērstpapīros un citos finanšu instrumentos ar mērķi audzēt tavu pensijas uzkrājumu un attiecīgi – vecuma pensijas apmēru.

3.pensiju līmenis – privātā brīvprātīgā pensiju shēma, kurā katru mēnesi vari iemaksāt paša izvēlētu summu sava pensijas uzkrājuma veidošanai. Iemaksas trešajā līmenī tavā vietā var veikt arī darba devējs, ja ir šāda vienošanās.

Tiek uzskatīts, ka pensiju pirmais un otrais līmenis kopā nodrošinās tikai aptuveni 50-60% no taviem ienākumiem, ko saņemsi pirms pensionēšanās. Tomēr, lai saglabātu ierasto dzīves kvalitāti, pensijai vajadzētu sasniegt vismaz 70% no pirmspensijas ienākumiem. To vari panākt, savlaicīgi sākot veikt brīvprātīgās iemaksas pensiju 3. līmenī un ieguldot šo naudu kāda paša izvēlēta pārvaldnieka pensiju 3.līmeņa plānā vai arī veikt regulārus ieguldījumus citos labi diversificētos finanšu instrumentos, kā piemēram, ieguldījumu fondi vai indeksu fondi. Līdzīgi kā ar pensiju 2.līmeni pārvaldnieks investēs tavu naudu akcijās, vērstpapīros un citos finanšu instrumentos ar mērķi audzēt tavu pensijas uzkrājumu.

Būtiska pensiju 3.līmeņa priekšrocība ir tas, ka no iemaksām, kas nepārsniedz 4000 EUR gadā, vari atgūt 20% ienākuma nodokļa atmaksu, bet saņemt uzkrāto kapitālu vari jau pirms pensionēšanās no 55 gadu vecuma. Turklāt, gan pensiju otrā, gan trešā līmeņa uzkrājumi ir mantojami, kas nozīmē – vari tos novēlēt saviem tuviniekiem gadījumā, ja gadās tā, ka nesasniedz pensijas vecumu.

Kā aprēķināt savu prognozētās ikmēneša pensijas apmēru?

Ja esi ekonomiski aktīvs cilvēks, kas veic iemaksas vismaz pirmajos divos pensiju līmeņos, ar pensiju kalkulatora palīdzību vari aprēķināt, cik liela vecumdienās varētu būt tava pensija.

Lai iegūtu aprēķinu, dodies uz Latvija.lv un izvēlies sadaļu “VSAA informācija un pakalpojumi”. Jaunajā lapā ieliec ķeksīti, ka piekrīti lietošanas noteikumiem un uzspied uz pogas “Pieprasīt pakalpojumu”. Apstiprini, ka piekrīti identifikācijas veikšanas noteikumiem un autentificējies sev ērtākajā veidā. Tev atvērsies šāda veida izziņa, kurā redzēsi savu uzkrājumu visos trīs pensijas līmeņos, kā arī uzkrāto darba stāžu un atlikušo gadu skaitu līdz pensijai.

Lai nonāktu vecuma pensijas kalkulatorā, spied uz pogas “Aprēķināt”. Šeit norādi, vai tavs pensijas otrā līmeņa uzkrājums tiks izmantots mūža polises iegādei, kā arī tavu plānoto bruto algu mēnesī, piemēram, 1500 EUR. Vēlreiz uzspiežot uz pogas “Aprēķināt”, iegūsi prognozējamās pensijas apmēru, kas šajā gadījumā sanāk 1809.71 EUR.

Tomēr, izmantojot pensiju kalkulatoru, ņem vērā, ka tas sniedz tikai aptuvenu priekštatu par tavu pensijas apmēru un aprēķins ir balstīts uz pieņēmumiem par tavu plānotās bruto algas apmēru un izvēlētā pensiju plāna ienesīgumu, kas realitātē var atšķirties no šajos aprēķinos izmantotajiem.

Jebkurā gadījumā, jo lielāki būs tavi pirmspensijas ienākumi un veiktās sociālās iemaksas, jo lielāka būs arī tava pensija. Tādēļ ir svarīgi rūpēties par savu uzkrājumu jau laicīgi!


Signet Pensiju Pārvalde IPAS
Antonijas iela 3, Rīga, LV-1010
+371 6700 2777

Darba laiks:
I-IV: 09.00-17.30
V: 09.00-14.30

[email protected]
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram