Cik daudz ir nopelnījis mans pensiju 2. līmeņa plāns?
janvāris 8, 2024

Katru mēnesi no tavas bruto algas vai citiem ienākumiem, par kuriem tiek maksātas sociālās iemaksas, 6% tiek ieskaitīti pensiju 2. līmenī*.

Piemēram, ja tava mēnešalga ir 1000 EUR pirms nodokļu nomaksas, pensiju 2. līmenī tiek automātiski iemaksāti 60 EUR, kas nozīmē, ka gada laikā savā pensijas uzkrājumā veic iemaksu 720 EUR apmērā. Turklāt, ar katru gadu šis uzkrājums pieaug, jo iemaksātā nauda summējas.

Vai zini, kur glabājas tava pensija? Kas to pārvalda un cik tā nopelna gada laikā?

Liela daļa iedzīvotāju uzskata, ka uzkrājums pensiju 2. līmenī ir kaut kas virtuāls un tāpēc par to neinteresējas. Tāpat daudzi nezina, kurš pensiju pārvaldītājs ir atbildīgs par privāto pensiju uzkrājumu, kurā pensiju plānā tas atrodas un kāda ieguldījumu stratēģija tiek izmantota. Pat tad, ja pašlaik esi jauns un šķiet, ka pensija vēl ir pārāk tālu, lai par to rūpētos, ir svarīgi izvēlēties tavam vecumam atbilstošu pensiju 2. līmeņa plānu, jo tas var būtiski palielināt tavus ienākumus vecumdienās.

Kā uzzināt, cik jau esmu uzkrājis pensiju 2. līmenī?

Ja esi algots darbinieks vai saņem citu atlīdzību, par kuru tiek maksātas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, vari vienkārši noskaidrot, cik liels ir tavs pensiju uzkrājums!

Dodies uz Latvija.lv un sadaļā “ē! Pakalpojumi” izvēlies pakalpojumu “VSAA informācija un pakalpojumi”.

Jaunajā lapā ieliec ķeksīti, ka piekrīti lietošanas noteikumiem un uzspied uz pogas “Pieprasīt pakalpojumu”. Apstiprini, ka piekrīti identifikācijas veikšanas noteikumiem un autentificējies sev ērtākajā veidā.

Tev atvērsies šāda veida izziņa, kurā redzēsi savu uzkrājumu visos trīs pensijas līmeņos, kā arī uzkrāto darba stāžu un atlikušo gadu skaitu līdz pensijai.

Uzklikšķinot uz “Skatīt vairāk” zem pensiju 2. līmeņa uzkrājuma, atvērsies jauna lapa. Tajā varēsi redzēt gan ieguldīto kopsummu, ko gadu gaitā esi iemaksājis pensiju 2. līmenī, gan to, cik daudz tava ieguldītā nauda ir nopelnījusi, piemēram, šajā gadījumā 2337.28 EUR.

Svarīgi apzināties, ka tas, cik daudz uzkrāsi pensiju 2. līmenī, atkarīgs no:

  • Tavas algas un iemaksāto sociālo iemaksu lieluma;
  • Spēkā esošās iemaksu likmes pensiju 2. līmenim (kopš 2016. gada tie ir 6% no tavas bruto algas);
  • Pensiju pārvaldnieka prasmīguma un izvēlētā ieguldījumu plāna ienesīguma daudzu gadu garumā;
  • Dalības ilguma pensiju 2. līmenī pirms vecuma pensijas pieprasīšanas.

Kas sākotnēji nosaka, kurā pensiju 2. līmeņa plānā tiks ieguldītas tavas iemaksas?

Pirmo ieguldījumu plānu pensiju 2. līmeņa dalībniekiem nosaka VSAA, dodot tev divus mēnešus laika paziņot par vēlmi pieteikties citam pensiju plānam, pirms vēl sākta iemaksu ieguldīšana. Tādēļ, ja ne reizi neesi mainījis savu pensiju 2. līmeņa plānu, ļoti iespējams, ka tavas iemaksas tiek ieskaitītas kādā no ieguldījumu plāniem, kuru pēc nejaušības principa sen atpakaļ ir noteikusi VSAA. Pat, ja laika gaitā esi pārgājis uz citu plānu, tas var nebūt tev piemērots.

Kā izvēlēties, kam uzticēt savu pensiju 2. līmeņa kapitālu?

Pensiju 2. līmeņa plānu vislabāk izvēlēties, vadoties pēc sava vecuma un tā, cik gadu atlicis līdz vecuma pensijai. Gados jaunāki cilvēki bieži izvēlas aktīvo plānu, kas var ļaut uzkrāt lielāku kapitālu caur augstāku ienesīgumu, bet gados vecāki cilvēki, kuriem līdz pensijai atlikuši mazāk kā 10 gadi, dod priekšroku pensiju plāniem ar zemāku risku, jo šajā vecumā būtiskākais ir saglabāt to, kas jau ir uzkrāts, mazāk orientējoties uz peļņu. Vairāk par to, kā gudri salīdzināt pensiju 2. līmeņa plānus, lasi šajā rakstā.

Kā nomainīt savu pensiju 2. līmeņa plānu?

Pensiju 2. līmeņa līdzekļu pārvaldītāju vari mainīt vienu reizi kalendārajā gadā, bet ieguldījumu plānu pie katra līdzekļu pārvaldītāja – divas reizes kalendārajā gadā. Tas tev dod iespēju būt elastīgam un uzticēt savu uzkrājumu pārvaldītājam, kam uzticies, kā arī izvēlēties pensiju plānu, kas atbilst tavam vecumam un ilgtermiņa mērķiem. Tavai izvēlei ir būtiska ietekme uz to, cik liela būs tava pensija.

Kāpēc uzkrāt pensiju 2. līmenī?

Pensiju 2. līmeņa galvenā priekšrocība ir iespēja tajā esošo uzkrājumu uzticēt paša izvēlētam pārvaldniekam, pievienojot to kādam no šī pārvaldnieka pensiju plāniem. Pārvaldnieks var būt tikai atbilstoši licencēta ieguldījumu pārvaldīšanas sabiedrība, kuras speciālisti labi pārzina finanšu tirgu un investīciju iespējas. Viņu uzdevums ir investēt tavu naudu akcijās, vērstpapīros un citos finanšu instrumentos, ar mērķi audzēt tavu pensijas uzkrājumu un attiecīgi – vecuma pensijas apmēru.

Atšķirībā no pensiju 1. līmeņa, otrajā līmenī uzkrāto vari arī novēlēt mantojumā. Vairāk par to, lasi mūsu rakstā “Kā atstāt mantojumā pensiju 2. līmeņa uzkrājumu?”.

* Piedalīšanās pensiju 2. līmenī ir obligāta tiem, kas dzimuši pēc 1971. gada 1. jūlija. Savukārt tie, kas dzimuši no 1951. gada 2. jūlija līdz 1971. gada 1. jūlijam ieskaitot, joprojām var pievienoties brīvprātīgi.


Signet Pensiju Pārvalde IPAS
Antonijas iela 3, Rīga, LV-1010
+371 6700 2777

Darba laiks:
I-IV: 09.00-17.30
V: 09.00-14.30

[email protected]
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram