Kā nomainīt pensiju 2. līmeņa plānu?
februāris 5, 2024

Vai zināji, ka tavas pensijas lielumu ietekmē gan tas, cik lielas sociālās iemaksas tiek veiktas, gan tas, kurā plānā tiek uzkrāts tavs pensiju 2. līmeņa kapitāls*? Jo augstāks izvēlētā pensiju plāna ienesīgums, jo vairāk finanšu līdzekļus varēsi uzkrāt vecumdienām.

Iedomājies, ka Jānis un Anna jau kopš divdesmit gadu vecuma strādā algotu darbu, katrs saņemot 1000 EUR bruto algu mēnesī. Saskaņā ar pašlaik spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem 6% jeb 60 EUR no šiem ienākumiem katru mēnesi tiek iemaksāti viņu pensiju 2. līmeņa uzkrājumā. Vienīgā atšķirība – Jānis iemaksas veic aktīvajā pensiju plānā ar vidēji 8-10% ienesīgumu gadā, bet Anna – konservatīvajā pensiju plānā ar vidēji 2-3% ienesīgumu gadā. Attiecīgi, pienākot pensijas vecumam, Jānis savā pensiju 2. līmenī var būt uzkrājis pat līdz 10 reizēm vairāk un viņa vecuma pensija ir ievērojami lielāka nekā Annai, kaut arī ikmēneša iemaksu lielums abiem bija vienāds.

Tieši tādēļ ir tik būtiski izvēlēties savam vecumam piemērotāko pensiju plānu ar augstu potenciālo ilgtermiņa ienesīgumu un sev pieņemamu riska pakāpi.

Izvēlies savam vecumam atbilstošu pensiju 2. līmeņa plānu

Saskaņā ar jaunākajiem Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem diemžēl apmēram 25% Latvijas iedzīvotāju atrodas savam vecumam neatbilstošos pensiju plānos līdzīgi kā mūsu piemērā ar Annu. Tā kā Jānis bija izvēlējies savam vecumam atbilstošu aktīvo plānu, viņam izdevās uzkrāt būtiski vairāk nekā Annai, kura visu dzīvi uzkrājumu veidoja konservatīvajā plānā ar zemu sagaidāmo ienesīgumu. Attiecīgi viņas vecuma pensija būs mazāka, nekā tā varēja būt.

Tādēļ, ja tev līdz pensijai ir vēl vairāki desmiti gadu, ieteicams izvēlēties kādu no aktīvajiem plāniem, kuros akciju īpatsvars ir 50% līdz 100% no pensijas kapitāla, jo ar augstāku ienesīgumu iespējams uzkrāt vairāk, kaut arī jāuzņemas lielāks risks. Piemēram, Signet Aktīvais plāns akcijās iegulda līdz 50% kapitāla, kas risku ļauj sabalansēt ar ienesīgumu.

Ja līdz pensijai atlikuši mazāk kā 5 gadi, labāk dot priekšroku pensiju plāniem ar zemāku risku, kas akcijās neiegulda vispār vai arī iegulda līdz 25% kapitāla, jo šajā vecumā būtiskākais ir saglabāt to, kas jau ir uzkrāts, mazāk domājot par augstāku peļņu.

Vispiemērotākā pensiju 2. līmeņa plāna izvēles stratēģija ir lielāks risks jaunībā, pakāpeniski to mazinot brieduma gados un saglabājot saprātīgās minimālās robežās neilgi pirms pensijas, kas ir labākais laiks pārejai uz konservatīvajiem pensiju plāniem. Vairāk par pensiju plānu veidiem un kā izvēlēties sev piemērotāko, lasi mūsu rakstā: Kā gudri salīdzināt pensiju 2. līmeņa plānus.

Uzkrātās pensijas kapitāla atšķirība var būt desmitiem tūkstošu eiro

Izvēloties pensiju 2. līmeņa plānu, vienmēr pievērs uzmanību tā ilgtermiņa ienesīgumam vairāku gadu griezumā. Jo augstāks ilgtermiņa ienesīgums, jo potenciāli lielāks var veidoties tavs pensijas uzkrājums. Līdzīgi kā ar sniega bumbu – jo dziļākā sniegā to velsi, jo ātrāk tā augs.

Kaut vai pieņemot, ka tava izvēlētā pensiju 2. līmeņa plāna ienesīgums būtu vien par pāris procentiem augstāks, ilgtermiņā tavs pensijas uzkrājums varētu pieaugt pat par vairākiem desmitiem, dažkārt pat simts un vairāk tūkstošiem eiro. Savukārt, atstājot savu pensijas otrā līmeņa uzkrājumu plānā ar zemu ienesīgumu, gadiem ejot, potenciāli neiegūtā ienākuma daļa paliks arvien lielāka.

Labā ziņa ir tāda, ka nomainīt pensiju 2. līmeņa plānu ir ļoti viegli! Pārvaldītāju vari mainīt 1 reizi kalendārajā gadā, bet ieguldījumu plānu pie katra līdzekļu pārvaldītāja 2 reizes kalendārajā gadā. Tas tev dod iespēju būt elastīgam un uzticēt savu uzkrājumu tam pārvaldītājam, kuram uzticies, un izvēlēties pensiju plānu, kas atbilst tavam vecumam un ilgtermiņa mērķiem.

Vien daži klikšķi līdz pensiju plāna nomaiņai

Lai nomainītu pensiju plānu, dodies uz Latvija.lv, ieliec ķeksīti, ka piekrīti lietošanas noteikumiem un uzspied uz pogas “Pieprasīt pakalpojumu”. Apstiprini, ka piekrīti identifikācijas veikšanas noteikumiem un autentificējies sev ērtākajā veidā. Pakalpojumu sarakstā izvēlies iesniegumu “Pensiju 2.līmeņa ieguldījumu plāna izvēle vai maiņa”. Tev atvērsies forma, kurā varēsi norādīt izvēlēto pensiju plānu.

Piemēram, Signet Pensiju pārvalde IPAS pārvalda dažādus ieguldījumu fondus, nodrošinot plašu ieguldījumu diversifikāciju – ģeogrāfiski, pēc nozarēm un pēc aktīvu klasēm. Turklāt tiek investēts ne tikai perspektīvos starptautiskajos, bet arī vietējos uzņēmumos, tādejādi Signet Aktīvā plāna dalībnieki var ne tikai vairot savu pensiju, pelnot no šo uzņēmumu izaugsmes, bet arī atbalstīt Latvijas ekonomikas izaugsmi.

Parūpējies par savu pensijas uzkrājumu jau tagad, jo lēmumi, ko pieņem šodien, var būtiski ietekmēt tavu labklājību nākotnē.

*Piedalīšanās pensiju 2.līmenī ir obligāta tiem, kas dzimuši pēc 1971.gada 1.jūlija. Savukārt tie, kas dzimuši no 1951.gada 2.jūlija līdz 1971.gada 1.jūlijam ieskaitot, tai varēja un joprojām var pievienoties brīvprātīgi.


Signet Pensiju Pārvalde IPAS
Antonijas iela 3, Rīga, LV-1010
+371 6700 2777

Darba laiks:
I-IV: 09.00-17.30
V: 09.00-14.30

[email protected]
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram