3 soļi, kas palīdzēs izvēlēties piemērotāko pensiju 2.līmeņa plānu
oktobris 2, 2023

Uz doto brīdi Latvijas valsts fondēto pensiju shēmas līdzekļu pārvaldītāju reģistrā ir reģistrēti septiņi pensiju 2. līmeņa līdzekļu pārvaldītāji. Katram no tiem ir viens vai vairāki ieguldījumu plāni, kas kopā veido vairāk kā 29 izvēles. Kā neapjukt piedāvājumā un pēc kādiem kritērijiem vadīties, lai izvēlētos sev piemērotāko?

Piedāvājam trīs vienkāršus soļus, kas palīdzēs tev izdarīt izvēli.

1.solis – izvēlies riska pakāpi!

Pensiju 2. līmeņa plānus iedala trīs veidos: aktīvie, sabalansētie un konservatīvie. Galvenais, kas tos atšķir, ir tas, cik procenti no pensiju plāna aktīviem tiek ieguldīti akcijās. Jo vairāk tiek ieguldīts akcijās, jo lielāks iespējamais ienesīgums, taču to pavada arī augstāks risks dēļ ne vienmēr prognozējamām svārstībām finanšu tirgos.

Jo mazāk pārvaldītājs iegulda akcijās un vairāk iegulda valsts un uzņēmumu obligācijās, parādzīmēs, noguldījumos kredītiestādēs un citos līdzīgos finanšu instrumentos, kas nodrošina prognozējamu ienesīgumu, jo zemāks risks, taču arī peļņa var būt zemāka.

  • Aktīvie plāni. Šajos plānos maksimālais akciju īpatsvars var būt 50% – 100% no pensijas kapitāla, kas var sniegt augstāku ienesīgumu, taču ir riskantāk. Tomēr gados jauniem cilvēkiem nevajadzētu baidīties izvēlēties riskantākus pensiju plānus, jo ar laiku ieguldījuma vērtības svārstības, visticamāk, izlīdzināsies un augstāks šo plānu ienesīgums ilgtermiņā palīdzēs uzkrāt lielāku pensijas kapitālu.
  • Sabalansētie plāni. Lai līdzsvarotu svārstīgumu un iespējamo peļņu, sabalansētajos plānos akciju īpatsvars ir līdz 25%, tādejādi samazinot risku un nodrošinot vidēju ienesīgumu. Sabalansētie ieguldījumu plāni var būt piemēroti cilvēkiem, kuriem līdz pensijai atlikuši vēl vairāk kā 10 gadi, jo šajā periodā ieteicams izvēlēties peniju plānu ar zemāku risku. Sabalansētais plāns būs vidusceļš starp ieguldījumu plāniem ar augstāku risku kā aktīvajos plānos un zema riska ieguldījuma stratēģiju kā konservatīvajos plānos, ko parasti izvēlas jau pirmspensijas vecumā.
  • Konservatīvie plāni. Konservatīvā ieguldījumu stratēģija ir piemērota, ja tev ir svarīgs drošs un stabils, kaut arī neliels kapitāla pieaugums. Šajā gadījumā pārvaldītājs visus līdzekļus iegulda starptautiskos finanšu instrumentos ar fiksētu ienesīgumu – valstu un uzņēmumu obligācijās, parādzīmēs, noguldījumos kredītiestādēs un citos līdzīgos ieguldījumu veidos. Parasti konservatīvo plānu izvēlas cilvēki, kuriem līdz pensijai atlikuši mazāk kā 10 gadu, un viņi nevēlas uzņemties lieku risku, jo svarīgākais ir pensijas kapitāla saglabāšana ar minimālām svārstībām, ne augsts ienesīgums.

Īsumā – gados jauniem cilvēkiem ieteicams izvēlēties aktīvo plānu, kas var ļaut uzkrāt lielāku kapitālu, ko nodrošina augstāks ienesīgums. Gados vecākiem cilvēkiem vairāk piemēroti būs plāni ar zemāku risku, jo šajā vecumā būtiskākais ir saglabāt to, kas jau uzkrāts, mazāk fokusējoties uz augstāku peļņu. Galvenais, kas jāatceras – jo augstāks akciju īpatsvars, jo augstāks potenciālais ienesīgums, taču arī lielāks risks. Savukārt, ja pensijas vecums jau tuvu, pēkšņas akciju tirgus svārstības var radīt tiešus zaudējumus tavā pensijas budžetā.

2.solis – izvēlies līdzekļu pārvaldītāju!

Noskaidro, kas ir tava izvēlētā pensiju plāna pārvaldītājs un kāda ir tā realizējamā ieguldījumu stratēģija. Pārvaldītājs ar ilgāku pieredzi būs piedzīvojis finanšu satricinājumus, kuru laikā tam ir bijusi iespēja mācīties reaģēt uz dažādām krīzes situācijām un tās atrisināt. Svarīgs ir arī ģeogrāfiskais ieguldījumu sadalījums. Ja līdzekļu pārvaldītājs diversificē jeb sadala ieguldījumus dažādās nozarēs un pasaules reģionos, viņš var samazināt riskus finanšu tirgus satricinājuma brīžos.

Piemēram, Signet Pensiju Pārvalde IPAS jau vairāk  kā 15 gadus pārvalda dažādus ieguldījumu fondus, nodrošinot plašu ieguldījumu diversifikāciju – ģeogrāfiski, pēc nozarēm un pēc aktīvu klasēm. Turklāt tiek investēts ne tikai perspektīvos starptautiskajos, bet arī  vietējos uzņēmumos, tādejādi Signet Aktīvā plāna dalībnieki var ne tikai vairot savu pensiju, pelnot no šo uzņēmumu izaugsmes, bet arī atbalstīt Latvijas ekonomikas izaugsmi.

3.solis – izvēlies pensiju 2.līmeņa plānu!

Kad esi izvēlējies sev pieņemamo riska pakāpi un izvēlējies piemērotāko līdzekļu pārvaldītāju, atliek izraudzīties atbilstošāko pensiju plānu. Ar visu pensiju 2.līmeņa plānu rezultātiem var iepazīties portālā manapensija.lv. Lai kāda arī nebūtu tava izvēle, atceries, ka pensiju 2. līmeņa līdzekļu pārvaldītāju vari mainīt 1 reizi kalendārajā gadā, bet ieguldījumu plānu pie katra pārvaldītāja – 2 reizes kalendārajā gadā. Attiecīgi, ja pēc kāda laika vēlēsies nomainīt izvēlēto pensiju plānu, varēsi to izdarīt bez papildu izmaksām.

To, pie kā pašlaik atrodas tavs pensiju 2. līmeņa kapitāls, vari ērti noskaidrot, izmantojot portāla www.latvija.lv sadaļu “VSAA informācija un pakalpojumi”, bet lai mainītu tā pārvaldītāju, izvēlies pakalpojumu “Pensiju 2. līmeņa ieguldījumu plāna izvēle vai maiņa”.


Signet Pensiju Pārvalde IPAS
Antonijas iela 3, Rīga, LV-1010
+371 6700 2777

Darba laiks:
I-IV: 09.00-17.30
V: 09.00-14.30

[email protected]
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram