5 rādītāji, kam pievērst uzmanību pensiju 2. līmeņa dalībnieka konta izrakstā
novembris 8, 2021

Ja esi pensiju 2. līmeņa dalībnieks, tad saskaņā ar spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem katru mēnesi tajā tiek automātiski iemaksāti 6% no tavas bruto algas vai citiem ienākumiem, par kuriem tiek maksātas obligātās sociālās iemaksas, laika gaitā veidojot arvien lielāku uzkrājumu, kas kļūs par tavu ienākumu avotu vecumdienās. Tā ir reāla nauda, kas pieder tev, tādēļ ir vērts regulāri sekot līdzi tās liktenim.

Datus par uzkrāto pensiju 2. līmeņa kapitālu visērtāk uzzināt pensiju 2. līmeņa dalībnieka konta izrakstā, ko var lejupielādēt vienotajā valsts un pašvaldību portālā www.latvija.lv. Lai redzētu aktuālo informāciju, izvēlies variantu “No šī gada 1. janvāra līdz. . .”. Ja vēlies apskatīt datus par iepriekšējiem periodiem, izvēlies attiecīgo gadu. Ņem vērā, ka iemaksas kontā var parādīties ar līdz pat 4 mēnešu nobīdi.

Kad fails lejupielādēts, laiks pievērsties tajā esošo datu analīzei.

Konta izraksta sākumdaļā redzēsi informāciju par izvēlēto līdzekļu pārvaldītāju un ieguldījumu plānu. Šeit atspoguļoti kopējie dati par tava konta stāvokli uz izvēlētā perioda sākumu un beigām par visu laiku, kopš esi pensiju 2. līmeņa dalībnieks. Ja esi mainījis pārvaldītāju vai plānu, te neparādīsies informācija par to, cik viens vai otrs plāns konkrētajā periodā ir nopelnījis.

5 skaitļi, kas parāda, kā audzis tavs kapitāls kopš brīža, kad pievienojies pensiju 2. līmenim:

  1. Ieguldītā summa – parāda, cik pavisam esi iemaksājis savā pensiju 2. līmenī
  2. Uzkrājums – summa, ko veido tavas iemaksas un gūtā peļņa no ieguldījumiem
  3. Uzkrājuma pieaugums – tava uzkrājuma peļņa vai zaudējumi, pateicoties pārvaldītāja veiktajiem ieguldījumiem

Izraksta tālākajā daļā tiek sniegta detalizētāka informācija. Kaut arī pirmajā mirklī datu var šķist mulsinoši daudz, būtiskākās ir tikai divas kolonnas, kuras atspoguļo, cik daudz līdzekļu katru mēnesi esi iemaksājis savā pensiju 2. līmeņa plānā.

4. Ienākumi, no kuriem jāveic iemaksas – parāda, no kādiem bruto ienākumiem attiecīgajā datumā aprēķināta 6% likme iemaksām pensiju 2. līmenī. Ienākumi var būt tava darba alga, pašnodarbinātā atlīdzība, bērna kopšanas pabalsts, bezdarbnieka pabalsts, slimības vai maternitātes pabalsts.

Gadījumā, ja tavi gada ienākumi pārsniedz sociālo iemaksu griestus, kas 2021. gadā ir 62 800 EUR, tu kļūsti par solidaritātes nodokļa maksātāju. Tas nozīmē, ka tavā pensiju 2. līmenī tiek novirzīti 6 % no summas, kas nepārsniedz šos griestus. Attiecīgi izrakstā iemaksu objekts uzrādīsies līdz mēnesim, kad šis limits tiks sasniegts.

5. Ieguldītā/dzēstā summa – summa, par kuru ik mēnesi palielinājies tavs pensijas kapitāls, pateicoties veiktajām iemaksām (atņemot Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras administratīvās izmaksas 0.18% apmērā). Jārēķinās, ka šajā atskaitē neparādās ieguldījumu pārvaldītāja komisijas maksa, kas tiek aprēķināta papildus.

Izraksta tabulā iekļautas vēl divas ailītes, kuras parāda izvēlētā ieguldījumu plāna daļu skaitu un vērtību. Šeit jāsaprot, ka katra pensiju 2. līmeņa plāna aktīvi ir sadalīti daudzās mazās daļās ar savu vienas daļas vērtību. Kāda pensiju plāna vienas daļas vērtība var būt, piemēram, 1.5 EUR, bet cita – 2 EUR. Attiecīgi, mainot pensiju plānu uz citu - ar mazāku vienas daļas vērtību, tavs uzkrājums tiks sadalīts lielākā skaitā jaunā pensiju plāna daļu, lai arī kopējā summa jeb uzkrātā kapitāla lielums no tā nemainās

Daļu vērtības izmaiņām mēneša griezumā nav lielas nozīmes, jo tās reaģē ne tikai uz tavām iemaksām, bet arī tirgus svārstībām. Uzmanību ir vērts pievērst tava izvēlētā ieguldījumu plāna daļu vērtības pieaugumam vai kritumam ilgtermiņā, kas atspoguļosies arī kopējā pensijas uzkrājumā.


Signet Pensiju Pārvalde IPAS
Antonijas iela 3, Rīga, LV-1010
+371 6700 2777

Darba laiks:
I-IV: 09.00-17.30
V: 09.00-14.30

[email protected]
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram