Kā noskaidrot, cik liels ir mans darba stāžs un kāpēc tas ir svarīgi?
marts 6, 2024

Viens no būtiskākajiem aspektiem, kas ietekmē tava vecuma pensijas apmēru, ir uzkrātais apdrošināšanas jeb darba stāžs. Izdevīgākie pensijas aprēķina nosacījumi ir tad, ja ir uzkrāts vismaz 30 gadu stāžs, lai arī nepieciešamais minimums šobrīd ir 15 gadi, bet sākot no 2025. gada 1. janvāra 20 gadi.

Kas veido darba stāžu?

Saskaņā ar likuma “Par valsts pensijām” 9. pantu apdrošināšanas stāžu veido apdrošināšanas iemaksu periodi, par periodu, kad esi bijis darba ņēmējs vai pašnodarbinātais, par kuru veiktas apdrošināšanas iemaksas. Šajā stāžā iekļauj arī periodus, kad saņemti invaliditātes, maternitātes, vecāku, slimības un bezdarbnieku pabalsti, kā arī citi likumā minētie gadījumi.

Apsverot pensionēšanās iespējas, ir vērts noskaidrot, cik gadu darba stāžs jau ir uzkrāts un izvērtēt vai tas ir pietiekams pēc iespējas labvēlīgākam pensijas aprēķinam, jo atšķirība var būt mērāma pat simtos eiro. Piemēram, ja vienam cilvēkam ir 29 gadu stāžs, bet citam 30 gadi pie līdzīga samaksāto sociālo iemaksu apmēra, pensijas lielums būtiski atšķirsies, jo tiks izmantota cita aprēķina formula. Ja būsi pieprasījis pensiju ar 29 gadu stāžu, bet turpināsi strādāt, pat pēc kāda laika, pārrēķinot pensijas apmēru, tiks ņemtas vērā vienīgi papildus iemaksātās sociālās iemaksas, bet ne papildus iegūtais apdrošināšanas stāžs.

Ja līdz 30 gadu darba stāžam pietrūkst pavisam nedaudz, jo, piemēram, ir zaudēts darbs, var izmantot tiesības reģistrēties bezdarbnieka statusam un pieprasīt bezdarbnieka pabalstu. Šis periods papildinās ne vien apdrošināšanas stāžu pensijai, bet arī tavu pensijas kapitālu, jo arī no bezdarbnieku pabalsta tiek veiktas sociālās iemaksas pensijas apdrošināšanai.

Kur apskatīties, cik liels darba stāžs jau uzkrāts?

Visvienkāršākais veids ir doties uz Latvija.lv un sadaļā “ē! Pakalpojumi” izvēlēties pakalpojumu “VSAA informācija un pakalpojumi”.

Jaunajā lapā ieliec ķeksīti, ka piekrīti lietošanas noteikumiem un uzspied uz pogas “Pieprasīt pakalpojumu”. Apstiprini, ka piekrīti identifikācijas veikšanas noteikumiem un autentificējies sev ērtākajā veidā.

Tev atvērsies šāda veida izziņa, kurā redzēsi uzkrāto darba stāžu un atlikušo gadu skaitu līdz pensijai.

Tomēr jāņem vērā, ka šajā sistēmā redzams darba stāžs, kas ir VSAA rīcībā tikai sākot ar 1996. gadu. Tādēļ, ja domā, ka tev vajadzēja būt uzkrātam lielākam stāžam, šī informācija būs jāievāc papildus.

  1. Pārbaudi, kāda informācija ir pieejama VSAA. To var izdarīt pieprasot elektronisku izziņu “Informācija par reģistrēto darba stāžu līdz 1996.gadam”. Ja izziņā neparādās tev zināmā informācija, tas nozīmē, ka tās nav VSAA rīcībā un tā būs jāievāc un jāiesniedz pašam. Pretējā gadījumā ikmēneša pensijas apmērs tiks aprēķināts saskaņā ar VSAA pieejamajiem datiem. Rezultātā, iespējams, saņemsi mazāku pensiju, nekā būtu varējis.  
  2. Sameklē savu darba grāmatiņu ar reģistrētajām darba vietām līdz 1996. gadam. Ja darba grāmatiņa ir pazaudēta, vari lūgt šo informāciju iepriekšējās darbavietās vai arī vērsties Latvijas Nacionālajā arhīvā, precīzi norādot katras darba vietas nosaukumu un darba attiecību laika periodu. Gadījumā, ja darba grāmatiņa aizpildīta nepilnīgi, piemēram, tajā nav veikti visi ieraksti par pieņemšanu un atbrīvošanu no darba, arī būs jāgriežas Latvijas Nacionālajā arhīvā vai iestādē, kurā esi strādājis.
  3. Ja strādāji mazā uzņēmumā, kas dokumentus nebija nodevis arhīvam un vairāk neeksistē, lai pierādītu savu nodarbinātību, var nākties vērsties administratīvajā tiesā, kurā stāžu vajadzēs apliecināt ar liecinieku palīdzību. Piemēram, jāliecina būs cilvēkiem, kas arī strādājuši tajā pašā darba vietā, un kuriem ir visi nepieciešamie dokumenti, kas apliecina viņu darba stāžu.  Pirms tam gan jāsaņem oficiāls VSAA atteikums, ka dokumentu trūkuma dēļ darba stāžs nav pierādīts.

Kā pieprasīt izziņu no arhīva? 

  • Elektroniski, aizpildot iesniegumu Latvijas Nacionālā arhīva mājas lapā;
  • Iesniedzot e-pastā ar elektronisko parakstu parakstītu pieprasījuma  veidlapu;
  • Iesniedzot pieprasījumu klātienē arhīvā vai uzrakstot pieprasījumu brīvā formā un iesūtot to pa pastu.

Katrs gadījums ar darba stāža un pensijas aprēķināšanu ir individuāls, tādēļ, ja rodas jautājumi, ieteicams iepriekš sazināties ar VSAA vai Latvijas Nacionālo arhīvu, kur konsultēs par tavam gadījumam atbilstošāko risinājumu. 


Signet Pensiju Pārvalde IPAS
Antonijas iela 3, Rīga, LV-1010
+371 6700 2777

Darba laiks:
I-IV: 09.00-17.30
V: 09.00-14.30

[email protected]
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram