Kāpēc pensiju 2. līmeņa uzkrājums ir jāiegulda?
March 11, 2024

Lai izprastu, kā veidojas pensijas uzkrājums, tev jāzina, ka Latvijas pensiju sistēmu veido trīs līmeņi. Saskaņā ar pašlaik valsts noteikto regulējumu – katru mēnesi no tavas bruto algas vai citiem ienākumiem, par kuriem tiek maksātas sociālās iemaksas, 6% tiek ieskaitīti pensiju 2. līmenī, ar mērķi šo naudu investēt dažādos finanšu instrumentos un uzkrāt lielāku pensiju. Tas nozīmē, ka daļa no tavām sociālās apdrošināšanas iemaksām tiek ieguldīta finanšu un kapitāla tirgū, tostarp vērtspapīros – vietējo uzņēmumu obligāciju emisijās, riska kapitālā un noguldījumos bankās. Šis ieguldījums palīdz nodrošināt tava pensijas kapitāla vērtības pieaugumu nākotnē.

Why it is good for you to save up pension in 2nd pillar scheme?

Pensiju 2. līmeņa galvenā priekšrocība ir iespēja tajā esošo uzkrājumu uzticēt paša izvēlētam pārvaldniekam, pievienojot to kādam no šī pārvaldnieka pensiju plāniem. Pārvaldnieks var būt tikai atbilstoši licencēta ieguldījumu pārvaldīšanas sabiedrība, kuras speciālisti labi pārzina finanšu tirgu un investīciju iespējas. Viņu uzdevums ir investēt tavu naudu akcijās un citos finanšu instrumentos ar mērķi audzēt tavu pensijas uzkrājumu un attiecīgi – vecuma pensijas apmēru.

Kādēļ nevar vienkārši krāt naudu kontā, lai to pēc tam izmantotu pensijai?

Gadiem ejot, norēķinu kontā sakrātā nauda zaudēs vērtību inflācijas ietekmē. Savukārt, uzticot to pensiju 2. līmeņa plāna pārvaldniekam, šie līdzekļi tiks ieguldīti finanšu tirgū, kas ļaus audzēt to vērtību. Šajā gadījumā darbojas princips “nauda pelna naudu”, un tavs pensijas kapitāls ilgtermiņā var ievērojami pieaugt un pārspēt inflācijas ietekmi, vai arī vismaz to daļēji kompensēt. Attiecīgi ar pensiju 2. līmeņa palīdzību iespējams palielināt tavu sagaidāmo vecuma pensijas lielumu.

Tomēr tas, cik liela būs tava pensija, ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, tai skaitā, iemaksu lieluma, izvēlētā ieguldījumu plāna ienesīguma, un iemaksu ilguma.

Šie kritēriji noteiks tavas pensijas apmēru, un ieguldījumu plāna daļas vērtības izmaiņas būs galvenais rādītājs tava pensijas kapitāla pieaugumam. Datus par uzkrāto pensiju 2. līmeņa kapitālu visērtāk uzzināt pensiju 2. līmeņa dalībnieka konta izrakstā, ko var lejupielādēt vienotajā valsts un pašvaldību portālā www.latvija.lv. Kā lasīt pensiju 2. līmeņa dalībnieka konta izrakstu un kuriem rādītājiem pievērst uzmanību, uzzini šajā rakstā.

Your pension should constitute at least 70% of your pre-retirement income

Tiek uzskatīts, ka pensiju pirmais un otrais līmenis kopā nodrošinās tikai aptuveni 50% no taviem ienākumiem, ko saņemsi pirms pensionēšanās. Tomēr, lai saglabātu ierasto dzīves kvalitāti, pensijas lielumam vajadzētu sasniegt vismaz 70% no pirmspensijas ienākumiem. To vari panākt, savlaicīgi sākot veikt brīvprātīgās iemaksas pensiju 3. līmenī un ieguldot šo naudu paša izvēlēta pārvaldnieka pensiju 3. līmeņa plānā.

Just like it happens in the 2nd pension pillar, pārvaldnieks investēs tavu naudu akcijās, vērstpapīros un citos finanšu instrumentos ar mērķi audzēt tavu pensijas uzkrājumu. Būtiska pensiju 3. līmeņa priekšrocība ir tas, ka no savām iemaksām tajā vari atgūt 20% ienākuma nodokļa atmaksu  (iemaksām novirzot līdz 10 % no gada ienākuma un ne vairāk kā 4 000 eiro gadā), kā arī saņemt uzkrāto kapitālu pirms pensionēšanās jau no 55 gadu vecuma.

Kā izvēlēties piemērotāko pensiju pārvaldnieku?

Pievērs uzmanību pārvaldītāja pieredzei. Pārvaldītājs ar ilgāku pieredzi būs piedzīvojis finanšu satricinājumus, kuru laikā tam ir bijusi iespēja mācīties reaģēt uz dažādām krīzes situācijām un tās atrisināt. Svarīgs ir arī ģeogrāfiskais ieguldījumu sadalījums. Ja līdzekļu pārvaldītājs diversificē jeb sadala ieguldījumus dažādās nozarēs un pasaules reģionos, viņš var samazināt riskus finanšu tirgus satricinājuma brīžos.

Piemēram, Signet Pensiju Pārvalde IPAS veic ieguldījumus dažādos ieguldījumu fondos, nodrošinot plašu ieguldījumu diversifikāciju – ģeogrāfiski, pēc nozarēm un pēc aktīvu klasēm. Turklāt tiek investēts ne tikai perspektīvos starptautiskajos, bet arī  vietējos uzņēmumos, tādējādi Signet Aktīvā plāna dalībnieki var ne tikai vairot savu pensiju, pelnot no šo uzņēmumu izaugsmes, bet arī atbalstīt Latvijas ekonomikas izaugsmi.


Signet Pensiju Pārvalde IPAS
Antonijas Street 3, Riga, LV-1010
+371 6700 2777

Business hours:
I-IV: 09.00-17.30
V: 09.00-14.30

[email protected]
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram