Vai pašnodarbinātajam ir vērts iemaksāt pensijai vairāk?
Февраль 15, 2024

Ja esi reģistrējies kā pašnodarbinātais, tava vecuma pensija lielā mērā ir atkarīga no tā, cik lielas sociālās iemaksas esi veicis. Jo vairāk būsi iemaksājis, jo lielāka būs pensija, tādēļ par savu labklājību vecumdienās jārūpējas pašam. Turklāt tavs sociālās apdrošināšanas grozs ir atkarīgs no nodokļu režīma, kuru esi izvēlējies – mikrouzņēmuma vai vispārējo režīmu. Ar ko tie atšķiras?

Vispārējais režīms

Izvēloties maksāt nodokļus vispārējā režīmā, pašnodarbinātajiem, kuru ienākumi mēnesī sasniedz vai pārsniedz attiecīgajā periodā valstī noteikto minimālo algu, piemēram, 2024. gadā tā ir 700 eiro, jāveic sociālās iemaksas (VSAOI) 31,07 % apmērā.

Attiecīgi, ja pēc tam, kad no mēneša ienākumiem būsi atskaitījis norakstāmos izdevumus un pāri būs palikuši 700 eiro vai vairāk, tev būs jāveic sociālās iemaksas pilnā apmērā. Šajā brīdī tavā ziņā būs lemt, vai veikt iemaksas tikai no valstī noteiktā minimuma vai arī izvēlēties lielāku summu. Abos gadījumos 20% no šīs summas tiks ieskaitīti tavā pensijas uzkrājumā – 14% pirmajā līmenī un 6% otrajā līmenī.

Savukārt, ja tavi mēneša ienākumi pēc izdevumu norakstīšanas būs mazāki par minimālo algu, no tiem jāmaksā tikai 10% vecuma pensijas apdrošināšanai.

Mikrouzņēmumu nodokļa režīms

Gadījumā, ja esi izvēlējies maksāt mikrouzņēmumu nodokļa likmi, kas 2024. gadā ir 25% neatkarīgi no apgrozījuma lieluma, no tava iemaksātā nodokļa 80% tiks attiecināti uz VSAOI, bet 20% uz iedzīvotāju ienākumu nodokli. Šajā gadījumā tev nebūs iespējas lemt, no cik lielas summas veikt sociālās iemaksas, jo tās ir pakārtotas tavam ikmēneša faktiskajam apgrozījumam.

Kādēļ ir svarīgi veikt sociālās iemaksas?

Ja regulāri veic sociālās iemaksas, atceries, ka tu apdrošina sevi vecumdienām un ne tikai!

Maksājot mikrouzņēmuma nodokli vai pilno VSAOI  iemaksu likmi, tev būs nodrošināta:

  • valsts pensiju apdrošināšana;
  • invaliditātes apdrošināšana;
  • maternitātes un slimības apdrošināšana;
  • vecāku apdrošināšana;
  • veselības apdrošināšana.

Atšķirībā no pirmā pensiju līmeņa, tavas pensiju otrajā līmenī veiktās iemaksas tiek ieguldītas investīciju fondos ar mērķi audzēt tavu pensiju. Vairāk par to, ar ko atšķiras pensiju līmeņi, lasi rakstā “Pensiju sistēma Latvijā - kā saprast pensiju plānu līmeņus?”.

Ja iesi izlēmis maksāt sociālās iemaksas minimālajā apmērā, ar pensiju pirmajā un otrajā līmenī iemaksātajiem līdzekļiem var nepietikt, lai sagādātu sev finansiāli nodrošinātas vecumdienas.

Lai, dodoties pensijā, nebūtu jāpiedzīvo ievērojams ienākumu kritums, nepieciešams veikt papildus uzkrājumus. Iesākumā tās var būt regulāras iemaksas krājkontā, investīcijas savā biznesā vai kādos finanšu rīkos. Arī nekustamais īpašums var kalpot kā investīcija. Labs risinājums, kas pieejams jebkuram Latvijas iedzīvotājam neatkarīgi no tā ienākumiem vai nodarbinātības statusa, ir pensiju 3.līmenis.

Kas ir pensiju 3. līmenis?

Pensiju 3. līmenis ir privātā brīvprātīgā pensiju shēma, kurā katru mēnesi vari iemaksāt paša izvēlētu summu sava pensijas uzkrājuma veidošanai. Kad ieņēmumi ir lielāki, vari veikt lielākas iemaksas, savukārt periodos, kad ienākumu nav vai tie ir mazāki, iemaksas vari apturēt. Līdzīgi kā ar pensiju 2. līmeni tevis izvēlētais pārvaldnieks investēs tavu naudu akcijās, vērtspapīros un citos finanšu instrumentos ar mērķi audzēt tavu pensijas uzkrājumu.

Pensiju 3. līmeņa priekšrocības:

  • no savām pensiju 3. līmenī veiktajām iemaksām ik gadu vari atgūt 20% ienākuma nodokļa atmaksu (līdz 10 % no gada ienākuma, ne vairāk kā 4 000 eiro gadā);
  • ja vēlēsies, pensiju 3. līmenī uzkrāto kapitālu varēsi saņemt jau no 55 gadu vecuma, pirms pensionēšanās, tādējādi uzkrāto naudu varēsi izmantot kādam lielākam pirkumam vai citām vajadzībām;
  • gan pensiju otrā, gan trešā līmeņa uzkrājumi ir оставить в наследство, kas nozīmē – vari tos novēlēt saviem tuviniekiem, lai gadījumā, ja tomēr nesasniedz pensijas vecumu, šī nauda dod labumu tev tuviem cilvēkiem.

Atšķirībā no darba ņēmējiem, pašnodarbinātie daudz lielākā mērā paši lemj, cik daudz uzkrās savām vecumdienām. Tādēļ, dzīvojot šodienai, svarīgi neaizmirst par rītdienu!


linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram