Vai, mainot pensiju 2. līmeņa plānu, zaudēšu daļu no uzkrājuma?
maijs 8, 2024

Izvērtējot iespējas pāriet no esošā uz citu pensiju 2. līmeņa plānu, dalībniekiem bieži rodas jautājums, vai pārejas procesā nezaudēšu daļu no uzkrātās naudas? Jo lielākas bažas rodas, ja pārejot uz citu pensiju plānu samazinās vienas daļas vērtība, kas liek domāt, ka ir radušies zaudējumi. 

Kā tad ir patiesībā?

Katra pensiju 2. līmeņa plāna aktīvi ir sadalīti mazās daļās ar savu vienas daļas vērtību. Kāda pensiju plāna vienas daļas vērtība var būt, piemēram, 1.5 EUR, bet cita – 2 EUR. Attiecīgi, mainot pensiju plānu uz citu - ar mazāku vienas daļas vērtību, tavs uzkrājums tiks sadalīts lielākā skaitā jaunā pensiju plāna daļu, lai arī kopējā summa jeb uzkrātā kapitāla lielums no tā nemainās

Piemēram, ja tavs pensijas uzkrājums ir 9 000 EUR, bet esošā plāna daļas vērtība ir 2, daļu skaits būs 4500. Savukārt, ja izvēlētā jaunā plāna daļas vērtība ir 1.5, veicot pāreju, uzkrātie 9000 EUR tiks sadalīti ar 1.5, tādejādi iegūstot 6000 daļas. Tādējādi jaunā plāna mazāka vai lielāka daļas vērtība neietekmē esošā kapitāla lielumu.

Turklāt tavs pensiju plāna uzkrājums ir ieguldīts finanšu instrumentos, kuru vērtība ik dienu mainās, tādēļ pensiju plāna daļas vērtība un kopējais uzkrājums arī katru dienu aug vai samazinās, reaģējot ne tikai uz tavām iemaksām, bet arī uz tirgus svārstībām.

Kas notiek, kad maini pensiju 2. līmeņa plānu?

Ja aizej no pašreizējā pensiju plāna un pievienojies Signet Aktīvajam plānam:

  1. Tiek dzēstas tavas daļas iepriekšējā pensiju plānā, un viss tavs uzkrājums tiek pārskaitīts Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai, kas, savukārt, pārskaita to tālāk Signet Aktīvajam plānam. Papildus komisijas netiek piemērotas.
  2. Tev tiek piešķirtas daļas Signet Aktīvajā plānā, kuru skaits un vērtība var atšķirties no iepriekšējā pensiju plāna, taču esošā pensijas uzkrājuma kopsumma paliek tā pati.

Attiecīgi, nomainot pensiju plānu, tu momentā neko nezaudē un arī neiegūsti. Par to, vai šī pāreja būs bijusi veiksmīga, varēsi spriest vienīgi pēc kāda laika, kad varēsi salīdzināt, kura plāna daļas vērtība kopš maiņas brīža ir pieaugusi vairāk.

Cik bieži var mainīt pensiju 2. līmeņa plānu?

Pensiju 2. līmeņa līdzekļu pārvaldītāju vari mainīt 1 reizi kalendārajā gadā, bet ieguldījumu plānu pie katra līdzekļu pārvaldītāja – 2 reizes kalendārajā gadā (ja pārvaldītājam ir vairāki ieguldījumu plāni). Kopā viena kalendārā gada laikā vari veikt piecas ieguldījumu plānu maiņas, lai arī tik bieži to darīt nebūtu ieteicams, jo rezultātus var izvērtēt vienīgi ilgtermiņā.

Kā nomainīt līdzekļu pārvaldītāju un ieguldījumu plānu?

Valsts fondēto pensiju shēmas (pensiju 2. līmeņa) līdzekļu pārvaldītāja un ieguldījumu plāna maiņu visērtāk būs veikt portālā www.latvija.lv: izvēlies autentifikācijas veidu, apstiprini savu piekrišanu elektroniskā pakalpojuma noteikumiem un aizpildi iesniegumu pensiju 2. līmeņa ieguldījumu plāna izvēlei vai maiņai, izvēloties Signet Aktīvo plānu.

Visi soļi, kā nomainīt pensiju 2. līmeņa plānu, aprakstīti šeit.


Signet Pensiju Pārvalde IPAS
Antonijas iela 3, Rīga, LV-1010
+371 6700 2777

Darba laiks:
I-IV: 09.00-17.30
V: 09.00-14.30

[email protected]
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram