7 fakti, ko, iespējams, nezināji par pensiju 2. līmeni
novembris 8, 2021

Pensiju 2. līmeņa plānu mērķis ir tev palīdzēt nodrošināt lielāku pensiju vecumdienās, ne tikai uzkrājot, bet arī ieguldot finanšu un kapitāla tirgū – vērtspapīros un noguldījumos bankās. Tādēļ uzkrātais kapitāls strādā tavā labā un palīdz palielināt tavu pensiju.

Gadu gaitā tavā pensiju 2. līmeņa kontā var būt uzkrāti tūkstošiem eiro. Tomēr, tā kā šī nauda nav uzreiz pieejama, daudzi cilvēki neinteresējas par tās likteni un nezina, ka arī paši var daļēji to ietekmēt.

Lai tev palīdzētu labāk orientēties jautājumos par pensiju 2. līmeņa pārvaldīšanu, esam apkopojuši būtiskāko informāciju, ko cilvēki visbiežāk nezina.

1. Daļa no tavām obligātajām sociālajām iemaksām tiek ieskaitīta pensiju 2. līmenī

Katru mēnesi tavā pensiju 2. līmeņa plānā tiek ieskaitīti 6% no tavas bruto algas vai citiem ienākumiem, no kuriem tiek maksātas obligātās sociālās iemaksas, neatkarīgi no tā, kuru līdzekļu pārvaldītāju esi izvēlējies. Tas, cik veiksmīgi šie līdzekļi tiks pārvaldīti un audzēti, atkarīgs no tā, kuram plānam esi pievienojies.

2. Vari sekot līdzi, cik ātri aug tavs pensijas uzkrājums

Aktuālos datus par uzkrāto pensiju 2. līmeņa kapitālu vari uzzināt pieprasot konta izrakstu vienotajā valsts un pašvaldību portālā www.latvija.lv vai ierodoties personīgi jebkurā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras nodaļā. Izrakstā redzēsi gan to, cik liels uzkrājums tev jau izveidojies, gan to, cik daudz tas ir nopelnījis. Uzzini, kā lasīt un saprast pensiju 2. līmeņa dalībnieka konta izrakstu.

3. Vari salīdzināt dažādu pensiju 2.līmeņa plānu rezultātus

Ja vēlies redzēt, cik labi veicas tavam izvēlētajam pensiju 2. līmeņa plānam salīdzinājumā ar citiem līdzīgiem plāniem, dodies uz portālu www.manapensija.lv, kur varēsi izvērtēt vēsturiskos ienesīguma datus dažādos periodos. Ņem vērā, ka plānu darbības rezultāti (ienesīgums) tiek norādīti jau pēc ieturētajām komisijām.

4. Komisijas maksa pie dažādiem pārvaldītājiem atšķiras

Komisijas maksas likme par tavu pensijas līdzekļu pārvaldīšanu var daļēji ietekmēt tava uzkrājuma lielumu, tādēļ ir svarīgi, veicot izvēli par labu vienam vai otram pārvaldītājam, ņemt vērā tās apmēru. Lai noskaidrotu dažādu pensiju plānu pārvaldīšanas izmaksas, dodies uz manapensija.lv, atrodi interesējošo pensiju 2. līmeņa plānu un atver failu “Dalībniekiem paredzētā pamatinformācija”. Tajā atspoguļota visa pamatinformācija par attiecīgo pensijas plānu, ieskaitot izmaksu griestus un faktiskās iepriekšējā gadā ieturētās izmaksas.

Piemēram, Signet Aktīvā plāna pārvaldīšanai tiek ieturēta komisija 0.6% gadā no ieguldījumu plāna aktīvu vidējās vērtības, kas sevī ietver atlīdzību līdzekļu pārvaldītājam un atlīdzību līdzekļu turētājam. Atlīdzības mainīgā daļa netiek piemērota, tādējādi Signet Pensiju Pārvalde IPAS pārvaldnieku tāpat kā plāna dalībnieku interesēs ir ieguldījumu ilgtermiņa vērtības pieaugums.

5. Vari izvēlēties, kam uzticēsi savu pensijas 2.līmeņa kapitālu

Pensiju 2. līmeņa līdzekļu pārvaldītāju iespējams mainīt 1 reizi kalendārajā gadā, bet ieguldījumu plānu pie katra līdzekļu pārvaldītāja – 2 reizes kalendārajā gadā, lai arī tik bieži to darīt nebūtu ieteicams, jo rezultātus var izvērtēt vienīgi ilgtermiņā.

Valsts fondēto pensiju shēmas (pensiju 2. līmeņa) līdzekļu pārvaldītāja un ieguldījumu plāna maiņu visērtāk būs veikt portālā www.latvija.lv: izvēlies autentifikācijas veidu, apstiprini savu piekrišanu elektroniskā pakalpojuma noteikumiem un aizpildi iesniegumu pensiju 2. līmeņa plāna izvēlei vai maiņai.

6. Pensiju 2. līmeņa plāna maiņa ir bez maksas

Maksa par pensijas plāna maiņu netiek piemērota un uzkrājums saglabājas esošajā apjomā. Attiecīgi nomainot pensiju plānu, tu uzreiz neko nezaudē un arī neiegūsti. To, vai pensiju plāna ienesīgums attaisnos uz to liktās cerības, varēsi izvērtēt ilgtermiņā, jo tas atspoguļosies tava pensijas uzkrājuma pieaugumā.

7. Pensiju 2. līmenī uzkrāto kapitālu vari novēlēt mantojumā

Lai tavs uzkrātais pensijas kapitāls nepazustu, gadījumā, ja nesasniegsi pensijas vecumu, vari izvēlēties, kas šādā gadījumā ar to notiks. Kā pensiju 2. līmeņa plāna dalībnieks, kurš vēl nav pieprasījis vecuma pensiju, vari portālā latvija.lv aizpildīt elektronisko formu (vai personīgi Valsts sociālās apdrošināšanas filiālē) un norādīt, kas mantos tavā pensiju 2. līmenī uzkrāto kapitālu. Šajā formā tev tiks piedāvāti trīs izvēles varianti. Lai vieglāk pieņemt pārdomātu lēmumu, iepazīsties ar skaidrojumu, ko katrs no tiem nozīmē.

Ceram, šis raksts tev deva izsmeļošu ieskatu par pensijas 2.līmeņa plāna pārvaldīšanas un izvērtēšanas iespējām. Ja vēlies uzzināt vairāk par Signet Aktīvo plānu, dodies uz šo sadaļu.


Signet Pensiju Pārvalde IPAS
Antonijas iela 3, Rīga, LV-1010
+371 6700 2777

Darba laiks:
I-IV: 09.00-17.30
V: 09.00-14.30

[email protected]
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram