Stājušās spēkā būtiskas izmaiņas, kas palīdzēs iedzīvotājiem būt informētākiem par to, kā veidojas viņu uzkrājums pensiju 2. līmenī. Sākot ar 2024. gada 1. jūliju Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra pensiju pārvaldniekiem nodos datus par to pensiju plānos esošajiem dalībniekiem. Tādējādi pārvaldniekiem būs iespēja savus klientus uzrunāt un konsultēt personīgi, iesakot viņu vecumam atbilstošāko pensiju plānu.
Piemēram, ja 30 gadus vecā Jāņa pensiju 2. līmeņa uzkrājums atrodas konservatīvajā plānā, kura vidējais ienesīgums ir ap 2%, pārvaldnieks varēs ar Jāni sazināties un piedāvāt pārcelt viņa uzkrājumu uz aktīvo pensiju plānu, kura ilgtermiņa ienesīgums ir 8%. Jānis šajā gadījumā tikai iegūs, jo viņa jau ieguldītajai naudai būs iespēja pelnīt vairāk. Tādējādi Jāņa pensijas kapitāls ilgtermiņā var ievērojami pieaugt un pārspēt inflācijas ietekmi, vai arī vismaz to daļēji kompensēt.
Savukārt, ja 60 gadus vecās Baibas uzkrājums atrodas aktīvajā plānā, pārvaldnieks varēs viņai ieteikt to pārcelt uz konservatīvo plānu, lai ieguldījumus nepakļautu krasām finanšu tirgus svārstībām, kas varētu samazināt viņas uzkrājumu tieši pirms aiziešanas pensijā. Jo ieguldīšana aktīvajos plānos iet roku rokā ar lielākiem riskiem.
Līdz ar jau iepriekš aprakstītajām izmaiņām, pārvaldnieki, kas to vēlēsies, varēs savās internetbankās sniegt informāciju par pensiju 2. līmeņa uzkrājumu, sniedzot saviem klientiem lielāku drošības sajūtu un apziņu, ka ieguldītā nauda pieder viņiem.
Šie dati pieejami arī portālā Latvija.lv, kur var apskatīt gan to, cik daudz jau uzkrāts pensijai, gan uzkrāto darba stāžu, atlikušos gadus līdz pensijai, kā arī provizorisko pensijas apmēru. Uzzini vairāk here.
Katru mēnesi tavā pensiju 2. līmeņa plānā tiek ieskaitīti 6% no tavas bruto algas vai citiem ienākumiem, no kuriem tiek maksātas obligātās sociālās iemaksas, neatkarīgi no tā, kuru līdzekļu pārvaldītāju esi izvēlējies. Gadu gaitā tavā pensiju 2. līmeņa kontā var būt uzkrāti tūkstošiem eiro. Tas, cik veiksmīgi šie līdzekļi tiks pārvaldīti un audzēti, atkarīgs no tā, kuram plānam esi pievienojies. Šī nauda, kaut arī ne uzreiz pieejama, pieder tev. Aizejot pensijā, tā tiks ņemta vērā tavā pensijas aprēķinā.
Tomēr, ja gadīsies tā, ka līdz pensijas vecumam nenodzīvosi, savus pensiju otrajā līmenī uzkrātos līdzekļus vari novēlēt mantojumā, lai tie sniedz labumu taviem tuviniekiem. Vairāk par to, kā atstāt mantojumā pensiju 2.līmeņa uzkrājumu, uzzini šeit.
Daudzu gadu ilgā prakse un aptaujas parādījušas, ka liela daļa iedzīvotāju nezina, ar ko atšķiras dažādi pensiju plānu veidi (konservatīvais, sabalansētais, aktīvais). Pēc Latvijas Bankas datiem, tikai 29% iedzīvotāju ir 100% aktīvo plānu dalībnieki, kaut arī pēc vecuma struktūras šim īpatsvaram būtu jābūt 81%. Ilgtermiņā tas daudziem iedzīvotājiem, kuru ieguldījumi atrodas nepiemērotos pensiju plānos, ir liedzis uzkrāt savai pensijai tik, cik būtu bijis iespējams.
Daļēji atrašanās nepiemērotos pensiju plānos varam skaidrot ar to, ka līdz 2022. gadam Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra visus jaunos pensiju 2. līmeņa dalībniekus, kuri paši nebija izdarījuši izvēli, automātiski pievienoja kādam no konservatīvajiem ieguldījumu plāniem. Tomēr jauniem cilvēkiem šie plāni nav ieteicami, jo karjeras sākumā uzkrājums būtu jāiegulda kādā no aktīvajiem plāniem ar augstāku ienesīgumu, kas ļauj straujāk pieaudzēt pensijas kapitālu. Pusmūža vecumā savukārt vēlams pamazām pāriet uz konservatīvākiem plāniem, kas ir mazāk riskanti un vairāk orientēti uz kapitāla saglabāšanu, ne peļņu.
Ja nekad neesi mainījis savu pensiju 2. līmeņa plānu, iespējams, tas atrodas kādā no konservatīvajiem plāniem, kas neļauj tam gūt maksimālu peļņu. Tev nav jāgaida zvans no sava pensiju pārvaldnieka, lai plānu nomainītu. Vari to izdarīt sev ērtā laikā portālā Latvija.lv. Šādi vari būt elastīgs un uzticēt savu uzkrājumu tam pārvaldītājam, kuram uzticies, un izvēlēties pensiju plānu, kas atbilst tavam vecumam un ilgtermiņa mērķiem. Turklāt, par pensiju plāna maiņu nav jāmaksā. Ņem vērā, ka pensiju pārvaldītāju vari mainīt vienu reizi kalendārajā gadā, bet izvēlēto pensiju plānu pie katra pārvaldītāja divas reizes kalendārajā gadā.
Ieguldot Signet Aktīvajā plānā vari ne tikai vairot savu pensiju, bet arī atbalstīt Latvijas ekonomikas izaugsmi, jo ieguldījumi tiek veikti gan perspektīvos vietējos, gan starptautiskajos uzņēmumos.
All steps you need to take in order to change your 2nd pension pillar plan are described here.